خانه / ابر (ابهر) / تاریخچه نام خانوادگی در ایران و جهان

تاریخچه نام خانوادگی در ایران و جهان

تاریخچه نام خانوادگی در ایران و جهان

نام خانوادگي ، شهرت و يا فاميلي، بخشي از نام يك فرد است كه نشان‌دهنده تعلق وي به يك خانواده است. پيدايش نام خانوادگي به حدود ۲۸۵۰ سال پيش از ميلاد مسيح و براي خاندان‌هاي مهم و سرشناس چين باستان بازمي‌گردد.

تا قبل از سال ۱۲۹۵ هجری شمسی ثبت وقایع حیاتی از جمله ولادت و وفات براساس اعتقادات مذهبی و سنت های رایج در کشور، با نگارش نام و تاریخ ولادت مولود در پشت جلد کتب مقدس از جمله قرآن مجید به عمل می آمد و از افراد متوفی نیز جزء نام و تاریخ وفات آنان که بر روی سنگ قبر ایشان نگاشته می شد اثری مشاهده نمی گردید. با گسترش فرهنگ و دانش بشری و نیز توسعه روز افزون شهرها و روستاها و افزایش جمعیت کشور،  نیاز به سازمان و تشکیلاتی برای ثبت وقایع حیاتی ضرورتی اجتناب ناپذیر می نمود. به تدریج فکر تشکیل سازمان متولی ثبت ولادت و وفات و نیز صدور شناسنامه برای اتباع کشور قوت گرفت. ابتدا سندی مشتمل بر ۴۱ ماده در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی به تصویب هیات وزیران رسید و اداره ای تحت عنوان اداره سجل احوال در وزارت داخله (کشور) وقت به وجود آمد؛ پس از تشکیل این اداره اولین شناسنامه به شماره ۱ در بخش ۲ تهران در تاریخ ۱۶ آذر ۱۲۹۷ هجری شمسی به نام فاطمه ایرانی صادر گردید.

گزينش نام خانوادگي نيز، معمولا از چند روش پيروي مي‌كرد كه يكي از آنها پيشه نياکان در يک قوم است. محل اسکان قوم و نام يا شهرت بزرگ خاندان (پدر، پدربزرگ، جد)، از ديگر شيوه‌هاي متداول انتخاب نام خانوادگي بوده است. گاهي هم يك نام خانوادگي بر اساس شغل يا حرفه (همچون صراف، جواهريان، پزشكزاد) يا يك ويژگي بدني يا فيزيكي (خوش‌چهره، قهرمان) بازمي‌گشت.

ثبت احوال يا سجل احوال شهرستان اصفهان در سال ۱۳۰۴ خورشيدی در عمارت رکيب خانه واقع در خيابان صوراسرافيل ( استانداری فعلی ) تأسيس و اولين سند سجلی در تاريخ ۲۳/۱۱/۱۳۰۴ در حوزه ۲ تنظيم شد .

تشکيلات و سازماندهی ثبت احوال در شهر اصفهان از بدو تأسيس علاوه بر دايره امور دفتری دايره ضبط ( بايگانی اسناد – تمرکز اسناد سجلی فعلی ) از ۵ حوزه شهری و تعداد ۱۸ حوزه روستائی تشکيل شده است . حوزه يک از شرق به خيابان چهارباغ عباسی از جنوب به رودخانه زاينده رود ، از غرب به محله اليادران – خيابان خيام و از شمال به خيابان خوش ( طالقانی ) محدود می شد . حوزه ۲ از شرق به خيابان چهارباغ پائين ، از جنوب به خيابان طالقانی ، از غرب به محله جوزدان و از شمال به خیابان فروغی محله مورنان محدود می شد .حوزه سه از غرب خيابان چهارباغ پائين و شمال خيابان مدرس محله خاوجان (خابجان) و از جنوب خيابان سپه حافظ، احمد آباد و شرق خيابان سروش (پائين) دروازه می شد.حوزه چهار از غرب چهار باغ عباسي و جنوب خيابان كمال اسماعيل (دنبال رودخانه) و ازشرق به محله ترواسكان خيابان بزرگمهرمی شد . حوزه پنج تمامي جنوب زاينده رود غرب به محله مارنان دستگرد خيار و جنوب به خيابان (جاده فلاورجان زرين شهر) محدود می شده است. حوزه هاي روستاوي از حوزه ۶ الي ۱۲ منطقه لنجانات كه در حال حاضر شامل چهار اداره مي باشد .

سایر حوزه های ثبت احوال اصفهان :

حوزه ۱۳ دهستان جي، حوزه ۱۴ دهستان قهاب، حوزه ۱۵ دهستان كراج(كرارج) وحوزه  دهستان براآن ، حوزه ۱۷ دهستان برخوار شرقي که اكنون ثبت احوال برخوار به مركزيت دولت آباد می باشد، حوزه ۱۸ برخوار غربي که اكنون ثبت احوال شاهين شهر است ،حوزه ۱۹ و ۲۰ و ۲۱  دهستان ماربين که اكنون ثبت احوال خميني شهر است ، حوزه ۲۲ دهستان رودشت که اكنون شامل دو بخش بن رود و جلگه در قلمرو ثبت احوال كوهپايه است ، حوزه ۲۳ دهستان قهپايه اكنون ثبت احوال كوهپايه می باشد ، دهستان جرقويه عليا وسفلي تا اوايل دهه  ۳۰ جزء ثبت احوال شهرضا بوده و پس از الحاق به اصفهان حوزه ۲۴ جرقويه سفلي و حوزه ۲۵ جرقويه عليا بوده است.

در سال هاي بعد از دهه ۴۰ به بعد بعلت افزايش جمعيت و گستردگي شهر تغييراتي در حوزه حاصل شده است.

منابع:

– سازمان ثبت احوال کشور

– اداره کل ثبت احوال استان اصفهان

– خبرگزاری ایسنا

فراهم آوری: سیدحسام سیدحسینی قهه

روابط عمومی shohadayeabar.ir

حتما ببینید

نقش روزه سکوت از منظر مکتب سلامت محور

نقش روزه سکوت از منظر مکتب سلامت محور نقش روزه سکوت از منظر مکتب سلامت …

معرفی آدرس اینستاگرام ابر (ابهر) اصفون (اصفهان)  

معرفی آدرس اینستاگرام ابر (ابهر) اصفون (اصفهان)     #ابهر.[ اَ هََ ] (اِخ ) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *